Z czego wykonane są meble gastronomiczne?

Prowadzenie działalności usługowej wymaga zgromadzenia odpowiedniego wyposażenia dopasowanego do charakterystyki danej branży. W przypadku zajmowania się przygotowywaniem i podawaniem posiłków zastosowane w części produkcyjnej elementy muszą cechować się nie tylko wysoką wytrzymałością i doskonałą ergonomią, ale również spełniać wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Dotyczy to zwłaszcza używanych w restauracjach, barach, jadłodajniach i stołówkach czy firmach cateringowych mebli gastronomicznych. W Szczecinie ich sprzedażą zajmuje się Frigo System, oferująca również rozwiązania z zakresu chłodnictwa, m.in. szafy chłodnicze i mroźnicze, witryny czy lodówki. Przekonajmy się, co musi wyróżniać meble gastronomiczne i sprawdźmy, z czego powstają.

Co powinno wyróżniać meble gastronomiczne?

Przy przygotowywaniu produktów żywnościowych szczególne znaczenie ma stworzenie warunków, w których nie będą się gromadziły i rozprzestrzeniały potencjalnie szkodliwe mikroorganizmy chorobotwórcze, przede wszystkim rozmaite szczepy bakterii. Materiały stosowane do wykonywania wyposażenia kuchni czy podręcznych magazynów muszą więc mieć gładką i jednolitą powierzchnię, która ułatwi ich czyszczenie i dezynfekcję. Ponieważ stosowane w pomieszczeniach kuchennych meble są intensywnie użytkowane, wykorzystywany materiał musi też mieć sporą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Co służy do produkcji mebli gastronomicznych?

Z uwagi na wymagania co do charakterystyki mebli gastronomicznych wszystkie ich elementy są wykonywane ze stali nierdzewnej, a więc stopu, w którym poza węglem i żelazem znajduje się też spora domieszka chromu, a nierzadko też niklu bądź molibdenu. Jej powierzchnia nie ulega uszkodzeniom, nie tworzą się w niej więc rysy czy wgłębienia, gdzie mogłyby się zbierać zanieczyszczenia. Jest jednocześnie łatwa w konserwacji oraz niepodatna na korozję, a z uwagi na wysoką odporność chemiczną można na niej stosować dowolne środki myjące i dezynfekcyjne.

Wróć