Czym się kierować przy wyborze zmywarek gastronomicznych?

Zmywarka gastronomiczna stanowi równie ważne wyposażenie w kuchni każdej restauracji, jak niezawodne lodówki czy piekarnik. Chociaż na pierwszy rzut oka może ona przypominać zmywarki, które obecnie wielu z nas ma w swoich domach, sprzęt ten zdecydowanie się od nich różni. Co warto wiedzieć przed zakupem zmywarki gastronomicznej do swojego lokalu?

Dlaczego nie warto „oszczędzać” na zmywarce do restauracji?

Zmywarki domowe są oczywiście tańsze niż te do użytkowania w lokalach gastronomicznych. Cechują się jednak o wiele krótszą żywotnością i mniejszą niezawodnością niż te produkowane do restauracji. Zmywarki gastronomiczne uruchamiane są nawet od kilku do kilkunastu razy dziennie i pracują w o wiele trudniejszych warunkach. Zakup zwykłej zmywarki do restauracji to złudna oszczędność – szybko ulegnie ona awarii, stosunkowo szybko też całkowicie odmówi współpracy. Jest to też niezgodne z prawem. Zwykłe zmywarki nie osiągają zazwyczaj wymaganej przez przepisy temperatury do wyparzania naczyń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zmywarki gastronomicznej?

Wszyscy przedsiębiorcy kupujący zmywarkę gastronomiczną do swojego lokalu powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry pracy urządzenia. Im dany model zużywa mniej wody i prądu, tym lepiej.

Najlepsza zmywarka to ta, która idealnie wpisze się w potrzeby Twojego lokalu. Duże restauracje zazwyczaj decydują się na zmywarki kapturowe, które jednak zajmują sporo miejsca w kuchni. Do mniejszych lokali lepiej wybrać mniejszy model, a przy tym upewnić się, w jaki sposób się go ładuje. Ładowanie do przodu pozwala zachować cenne miejsce nad urządzeniem na dodatkową przestrzeń roboczą. Sprawdź, jakie programy mycia oferuje dany model i jak długo zajmuje każdy cykl.

Wróć