Czym jest sprzęt gastronomiczny?

Prowadzenie każdej działalności biznesowej wymaga dysponowania dopasowanym do jej charakteru zapleczem technicznym. W przypadku firm działających jako restauracje, bary czy wszelkiego rodzaju jadłodajnie oraz przedsiębiorstwa specjalizujące się w cateringu poza posiadaniem odpowiedniego lokalu niezbędny okaże się dostęp do szeregu akcesoriów pozwalających na przyrządzanie, przechowywanie oraz sprawne oferowanie różnego typu potraw, napojów i deserów. W tym celu konieczne będzie zakupienie specjalistycznego wyposażenia dla gastronomii. W Szczecinie sprzedażą, dostawą oraz serwisowaniem potrzebnych przedsiębiorcom urządzeń zajmuje się Frigo System. Przekonajmy się, co wchodzi tu w grę.

Meble chłodnicze dla gastronomii

Okres przechowywania produktów żywnościowych niezbędnych do tworzenia rozmaitych potraw, a także gotowych wyrobów jest znacznie dłuższy, jeżeli są one składowane w bardzo obniżonej temperaturze. Dotyczy to przede wszystkim świeżego mięsa, ryb i owoców morza, a także nabiału, mleka oraz przetworów mlecznych. Niskie temperatury będą jednak wymagane także dla dużej części warzyw i owoców. W przypadku gastronomii kluczowy będzie więc dostęp do mebli chłodniczych, które ułatwią osiągnięcie tego celu. W zależności od profilu działalności konieczne mogą okazać się duże komory chłodnicze lub mroźnicze o dopasowanej do potrzeb pojemności, specjalne szafy, w tym przystosowane do napojów, a także regały chłodnicze i lady, co obejmuje również przeznaczone do oferowania deserów lodowych.

Sprzęt i akcesoria dla gastronomii

Działalność gastronomiczna wymaga również posiadania mebli spełniających wymogi sanitarno-epidemiologiczne oraz dysponowania sprzętem pomocnym w przygotowaniu wyrobów żywnościowych. Firmy z tej branży muszą więc zaopatrzyć się choćby w odpowiednie meble ze stali nierdzewnej w różnych rodzajach.

Wróć