Czym charakteryzują się komory chłodnicze?

Komory chłodnicze służą do przechowywania produktów świeżych, a także mrożonych, gotowych i półproduktów, o określonych wymaganiach temperaturowych. Stosuje się je w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Sprawdź, czym się charakteryzują i jak działają.

Zasada działania komór chłodniczych

Komora chłodnicza jest urządzeniem, charakteryzującym się dużą izolacyjnością cieplną i paroszczelnością, o kubaturze od 3 do 150 m³, i o zakresie osiąganych temperatur od -30 do +15ºC. Komory wyposażone są w agregaty chłodnicze, mocowane na zewnątrz i połączone z instalacją chłodniczą oraz z parownikiem wewnątrz komory, a także z regulatorami temperatury, które umożliwiają precyzyjne ustawienie wybranych parametrów. Dzięki swojej konstrukcji, komory chłodnicze gwarantują wydajne i ekonomiczne utrzymanie optymalnej wartości temperatury, co z kolei przekłada się na długi okres ważności przechowywanych w nich produktów.

Gdzie stosuje się komory chłodnicze?

Komory chłodnicze stosuje się nie tylko w sektorze spożywczym, w tym w magazynach i hurtowniach czy w czasie transportu żywności, lecz również w hotelach i restauracjach, supermarketach oraz centrach dystrybucyjnych i logistycznych. Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle przetwórczym, czyli między innymi w cukierniach, piekarniach, mleczarniach i masarniach czy w sadownictwie. Pomieszczenia chłodnicze bardzo często znaleźć można także w placówkach, zajmujących się badaniami technologicznymi oraz naukowymi, a także w przemyśle farmaceutycznym.

Jakie rodzaje komór chłodniczych wyróżniamy?

Komory chłodnicze dzielą się na komory chłodnicze o zakresie od 0 do +10ºC, przy czym wyróżnia się w ich obrębie komory okołozerowe, w których temperatura wynosi pomiędzy -1 a +1ºC oraz komory mroźnicze o zakresie od -5 do -25ºC, w tym komory standardowe o temperaturze pomiędzy -18 a -25ºC. Szczególnym rodzajem komór chłodniczych są komory mroźnicze głębokiego mrożenia, w których temperatura oscyluje wokół -30ºC. Wyróżnić można także komory z atmosferą kontrolowaną.

Wróć